Пятница, Ноября 22, 2019

   
Размер

Святитель Лука

СВЯТИТЕЛЬ ЛУКА, ЄПИСКОП БІЛГОРОДСЬКИЙ


Пам'ять святителя установлена ​​в Соборі Київських святих. У 1089 році він хіротонісаний на єпископа Білгородського. 14 серпня 1089 року брав участь в освяченні Великої церкви Києво-Печерської обителі.

 

Святитель Лука, з пострижеників Печерських, був рукоположений у 90-ті роки ХІ століття. Про нього як печерянина пише єпископ Симон у посланні до Полікарпа. Лука вперше згадується в літописі під 1088 роком. Він співслужив митрополиту Київському Іоанну ІІ і єпископу Ростовському Ісайї під час освячення Свято-Михайлівської церкви Києво-Видубицького монастиря. Смерть завадила йому бути присутнім у 1091 році на святі перенесення мощей преподобного Феодосія.

 

У Софійському соборі знайдено фрагменти, написи про його преставлення: «Месяца августа в 22 день умре раб божий Лука, епископ блаженный Белгородский». З цього ми можемо зробити висновок, що святитель спочив у 1090 році, бо, як відомо, перенесення мощей преподобного Феодосія відбулося на престольне свято Успіння (14 серпня за ст.ст) 1091 року, тобто раніше від 22 серпня (за ст.ст.). Слово «блаженний» вказує на шанування святителя як угодника Божого. Ще одним доказом є те, що в 1092 році на Білгородській кафедрі згадується вже його спадкоємець святитель Миколай. На жаль, більше нічого про єпископа Луку невідомо.

 

На стінах Софійського собору в різних місцях збереглися середньовічні написи і малюнки — графіті, залишені священиками та відвідувачами Софійського собору.

 

Найцікавіші з графіті у Софії Київській, які розповідають про політичні події минулого, згадують імена історичних осіб, відомих з літописів. З останніх — князь Ярослав Мудрий, його сини Всеволод і Святослав, онуки Святополк і Володимир Мономах, єпископ Лука Білгородський, воєвода Ставр Городятініч та інші.

 

Святителю отче Луко, моли Бога про нас!

Святы́й Архистрати́же Бо́жий Михаи́ле, моли́ Бо́га о нас!

По благословению Блаженнейшего Владимира, Митрополита Киевского и Всея Украины
Ключевые слова: Храм Святого Архистратига Михаила, Белогородка, Архиепископ Николай

Регистрация